Dharmaratas
avaleht uudised nõukogu õppetöö tekstid terminid viited fotogalerii

Linnart Mälli
mälestusfond

 

Budismi Instituut 2019

teist korda Eestis õpetav tiibeti budismi Nyingma koolkonna õpetaja laama Lopön Karma Tshewang
avalik vestlus-loeng teemal

TIIBETI BUDISMI NYINGMA KOOLKOND -
ajalugu, õpetuslikud alused (s.h. loogika, filosoofia) ning praktika

(inglise keeles, tõlkega eesti keelde)

Neljapäeval 7. Märtsil kell 18-20
Eesti Rahvusraamatukogu Konverentsikeskuse 2. korruse Kuppelsaalis
(Tallinn, Tõnismägi 2)Pääse 5€ (saali üürikulude katteks ja annetuseks õpetuse eest)

KÕIK HUVILISED ON OODATUD!


Õpetajast
:
Eestis teist korda õpetusi edastav (seekord Shambhala Keskuses) Lopön Karma Tshewang sündis 1987. a. Bhutanis Trashigangi piirkonnas Bhartsham Gewongis. 6.-st eluaastast kuni 10-nda eluaastani õppis ta kohalikus kloostrikoolis Bartsham Chador Lhakhangis. Alates 2002.-st aastast sai temast täielikult ordineeritud munk Nyingma kloostris lõuna-Indias. Seal läbis ta Namcho Nöndro ja Pema Osel Thonggnag Lingpa kolme juure harjutus-praktikad. 2006.-st aastast asus ta õppima Ngagyur Nyingma Instituudis (NNI) lõuna-Indias, kus ta õppis 9 aastat suutraid ja tantraid ning omandas õpetlase Lopon tiitli ja magistrikraadi budistlikus filosoofias. Ta on õpetanud munkasid Dzogtšeni kloostris, andnud loenguid NNI-s ja praegusel ajal õpetab Nepaalis Palyul Urgen Choling College kloostrikoolis Pharping'is. Ta sai ordinatsiooni ja on saanud palju õpetusi Tema Pühaduselt kolmandalt Druwang Pema Norbu Rinpochelt. Lisaks on tema põhiõpetajateks olnud õpetajad T.P. Karma Kuchen Rinpoche, Yangthang Rinpoche, Tulku Thupzang Rinpoche aga tema eriline südame-õpetaja on Lama Palden Chodrup Bhutanist. Lopon Karma Tshewang on teinud 4 korda täispika nöndro, teostanud rtsarlung praktikad ja Suure Täiuse ehk Dzogtšeni praktikad mitmete suurepäraste õpetajate juhendamisel. Igal aastal, kui kloostrikoolis on vaheaeg õpetamisel, teeb ta ritriiti eraldatuses.

(Lopon Karma was born in 1987 in Bhartsham Gewong area in Bhutan where he began Buddhist practice at age seven. By age 15 Lopon Karma began studies at Ngagyur Nyingma Institute in Mysore, India. Lopon Karma excelled in his learning and therefore started teaching at the age 29, after he completed a Masters Degree in Buddhist philosophy, alongside accomplishing the Three Root practices of Nyingthig and Namcho Ngondro four times over. Lopon Karma's root-teachers include His Holiness Pema Norbu Rinpoche and Lama Palden Chodrup. From them he received numerous teachings including Dzogchen and Tsalung. Lopon Karma has received teachings from H.E. Yangthag Rinpoche, H.H. Karma Kuchen Rinpoche, Tulku Thupzen Palzang Rinpoche, Jamyang Khyentse Rinpoche, Dusi Thinley Norbu Rinpoche and many others. At present Lopon Karma is a professor at Palyul Urgen Choling College in Pharping, Nepal, where he teaches students the higher levels of Buddhist philosophy. He maintains his personal practices alongside teaching, taking annual extended retreats. Lopon Karma is now generously offering his expertise to students across Europe. Teachings are held in english.)


Infot võib edastada ka teistele huvilistele ja infolistidesse.

loengu korraldajad: Eesti Budismi Instituut koostöös Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudusega

 

***

 

Eestis toimuvad budismiga seotud sündmused, seminarid ja kursused ning harjutuslaagrid 2018-2019

uus raamat

Linnart Mäll
TÕE TEE - mõtteid ja mälestusi

Raamatus on valik Eesti mõtteloo ühe suurmehe Linnart Mälli mõtetest ja sõnumitest.
Esmakordselt on eesti lugeja ees tema mõtted, mis pole kirjaliku teksti kujul kunagi laiema avalikkuseni jõudnud.
Siin on aforisme paljude inimlike elunähtuste kohta, kuid ka filosoofilisi mõtisklusi elust, inimesest, keelest, ühiskonnast, poliitikast jne.
Linnart Mäll uskus, et kultuur tervikuna elab niikaua, kuni elavad tekstid.

— Ivar Tröner, raamatu koostaja

Linnart Mäll oli vaieldamatult erakordne inimene. Temas olid ühendatud tarkus ja läbinägelikkus sooja südame ja inimliku lihtsusega. Lisaks paras annus krutskeid ja kavalust. Läbivaks jooneks tema isiksuses oli aga kahtlemata jäägitu ausus ja sirgjoonelisus. Valet ja vingerdamist ta ei sallinud. Mäll ei pidanud ühtegi tegevusala liiga madalaks, kui ta leidis, et saab selle kaudu head teha ja teistele kasulik olla. Ta oli hiilgav teadlane, jõuline poliitik, veenev õpetaja. Ida õpetustest, eriti budismist, mida ta uuris, tegi ta endale tõekspidamiste aluse ja eluviisi.
— Märt Läänemets, orientalist, Linnart Mälli õpilane

Linnart Mäll oli maailmamainega teadlane, keda tuleb õigusega asetada ühte ritta teiste Eesti orientalistika suurkujude Leopold von Schroederi, Uku Masingu, Artur Võõbuse ja Jaan Puhveliga. Ta oli ka väljapaistev Ida kõrgkultuuride tekstide tõlkija ja Eesti taasiseseisvumisaja mõjukas ühiskonnategelane. Linnart Mälli loodud humanistlike baastekstide kontseptsioon hakkab humanitaarteadustes üha enam mõjujõudu võitma. Käesolevas raamatus kõneleb Õpetaja Linnart Mäll ise lugejaga oma kirjutistest ja intervjuudest pärit aegumatute mõtete ja tähelepanekute kaudu.
— Tarmo Kulmar, Linnart Mälli õpilane, Tartu Ülikoolivõrdleva usuteaduse professor

Kirjastus: SE&JS KIRJASTUS
Ilmumisaasta: 2018
Keel: eesti
Raamatu formaat: Kõvakaaneline
Lehekülgi: 416
Mõõdud: 240x150
Tootekood: 7174658
Toimetanud: Märt Läänemets, Teet Toome
Koostaja/autor: Ivar Tröner

 

***

 

Talvine mõtluslaager

MEELERAHU KASVATAMINE ENESEVAATLUSE TEEL

Chan-budismi "vaikse valgustuse" (mozhao, vt http://et.ida-motteloo-leksikon.wikia.com/wiki/Vaikne_valgustus) stiilis harjutuslaager

28. veebruar - 3. märts 2019 Viljandimaal Männiku Metsatalus http://metsatalu.ee/

Algus neljapäeval, 28. veebruaril kell 18 (saabumine alates kella 16); lõpp pühapäeval, 3. märtsil kell 11.

Õpetaja: MÄRT LÄÄNEMETS

Registreerimiseks saada e-kiri aadressile mart_laanemets@yahoo.com

Täiendav info samast või telefonilt 5518847

Vaata ja jaga FB üritust.

Oodatud on kõik huvilised, ka need, kel ei ole varasemat harjutamiskogemust.

Osalustasu 130 eurot (katab ööbimise 3 ööd 2-3 kohalistes kõigi mugavustega tubades, söögi - taimetoiduline menüü 3 x päevas + teepausid, saali rendi, korralduskulud).

Õpetuse eest vabatahtlik annetus kohapeal.

Laager pakub võimaluse nelja päeva jooksul pühenduda ainult mõtlusele soodustavas keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel. Peamiseks harjutusviisiks on mõtlusharjutused istudes (shikantaza), mis vahelduvad mõtlusharjutustega kõndides, füüsiliste harjutuste, majapidamistööde, loengute ja muude toetavate tegevustega. Tagasisidet saab õpetajalt individuaalsete vestluste käigus. Kogu laagriaeg on allutatud kindlale ajakavale ja päevarežiimile, mis võimaldab maksimaalselt keskenduda harjutamisele ja enesessesüüvimisele. Laagris kehtib täielik vaikimisrežiim; kõrvalised tegevused (arvuti, raadio ja TV, lugemine, laagrist ärakäimine) ei ole lubatud; telefoni kasutamine võimalikult piiratud. Laagris on keelatud suitsetamine ja alkoholi tarbimine. Mehed ja naised (ka eraelus partnerid) elavad eraldi tubades. Täispäev algab kell 5 hommikul ja lõpeb kell 10 õhtul.

Täispäeva näidisajakava:

5:00 Äratus
5:00-5:20 Hommikune tualett
5:20 - 6:00 Kehalised harjutused (kaheksaosaline liikumismõtlus, vt https://www.youtube.com/watch?v=nh55lThfQsc) ja hommikune tee
6:00 - 6:15 Hommikune lugemine
6:15 - 6:55 Mõtlusharjutus istudes (koos ettevalmistavate harjutustega)
7:00 - 7:45 Hommikusöök
7:45 - 8:55 Majapidamistööd ja puhkus; Individuaalsed intervjuud
9:00 - 9:30 Loeng
9:40 - 10:15 Mõtlusharjutus istudes
10:15-10:35 Mõtlusharjutus kõndides
10:35 - 11:10 Mõtlusharjutus istudes
11:25 - 12:00 Mõtlusharjutus istudes
12:00 - 12:45 Lõunasöök
12:45 - 13:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
14:00 - 14:30 Suulised juhatused
14:40 - 15:15 Mõtlusharjutus istudes
15:15 - 15:35 Mõtlusharjutus kõndides või seistes (vms)
15:35 - 16:10 Mõtlusharjutus istudes
16:25 – 17:00 Mõtlusharjutus istudes
17:00 - 17:45 Õhtusöök
17:45 - 18:55 Majapidamistööd ja puhkus; individuaalsed intervjuud
19:00 - 19:30 Loeng
19:40 - 20:10 Mõtlusharjutus istudes
20:15 - 20:45 Mõtlusharjutus istudes
20:55 - 21:00 Õhtune pühendus
21:00 – 21:30 Mõtlusharjutus istudes
21:30 – 21:55 Valmistumine öörahuks
22:00 - 5:00 Öörahu

Loe lisaks: Sheng-yen, Härja jälgi mööda - https://www.budismiinstituut.ee/Harja_jalgi_mooda.pdf

 

***

27. - 31. märtsil 2019 on Eestis õpetamas iidsete Tiibeti tekstide tõlkija ning väga sügava ja laiahaardelise kogemusega teadveloleku ja meditatsiooni õpetaja Elio Guarisco.

27. märtsil kell 18.00 annab ta Rahvusraamatukogus avaliku loengu teemal
"Teadvelolek versus hajevil meel: teadveloleku printsiibid ja rakendused."
(Mindfulness versus Distracted Mind)

Sellele järgneb kõigile huvilistele avatud 4-päevane seminar 28.- 31. märtsil Suur-Karja 23, Tallinn (Vaikuseminutite pesa, 4. korrus)
"LOOMULIKU TEADLIKKUSE AVASTAMISE TREENING"
(THE TRAINING TO DISCOVER ONE'S NATURAL AWARENESS)
,
kus õpetajateks on Elio Guarisco ja Maaja Zelmin (õpetused inglise keeles tõlkega eesti keelde).


Elio Guarisco
on väga sügava ja laiahaardelise kogemusega teadveloleku ja meditatsiooni õpetaja. Elio valdab vabalt nii tiibeti kõnekeelt kui ka klassikalist tiibeti kirjakeelt. Ta on üks silmapaistvamaid Tiibeti tekstide tõlkijaid, kes on aastaid tegutsenud ka paljude suurte Tiibeti meistrite, sh. Tema Pühaduse dalai-laama, tõlgina.
Esimesena õppis ta 70. aastate algul teadveloleku rakendamist India vipassana meditatsiooni meistrilt S.N. Goenkalt. Hiljem liikus ta edasi uurides, kuidas teadvelolekut mõistetakse ja praktiseeritakse Tiibeti traditsioonis, õppides väljapaistvate õpetajate käe all nagu prof. Chögyal Namkhai Norbu, Tema Pühadus 14. dalai-laama, Chatral Sangye Dorje Rinpoche jt.
Elio õpetab mitmesuguseid teadveloleku tehnikaid paljudes erinevates riikides ja on eestseisjaks paljudel selleteemalistel üritustel.

Rohkem infot leiate Elio kodulehelt skyjewel.org ja Eesti Dzogchen Ühingu kodulehelt https://www.dzogchen.ee/ajakava/yritus.htm

Maaja Zelmin on tänapäeva suure Dzogtšen meistri Chögyal Namkhai Norbu õpilane 1992 aastast. Temast sai rahvusvaheliselt autoriseeritud esimese tasandi Tiibeti jantrajooga juhendaja 2005. aastal ja teise tasandi juhendaja 2010. aastal. Hetkel on ta ainus autoriseeritud Tiibeti jantrajooga õpetaja Eestis. Ta on jantrajooga kursusi juhendanud ka Norras, Rootsis, Soomes ja Lätis.
Maaja Zelmin on ka rahvusvaheliselt autoriseeritud klassikalise jooga (baseerudes põhiliselt Kṛiṣṇamacarya jooga traditsioonile, kus prioriteediks on inimese individuaalsus ja sellest lähtuvalt ka harjutused) juhendaja ning on tegelenud aktiivselt jooga õpetamisega pea 30 aastat. Rohkem infot: www.maajajooga.ee

Osalustasu 80 eurot (enne 1 märtsi 70 eurot)
Koha seminaril ja vaba osalemise avalikul loengul tagab tagastamatu ettemaks 40 eurot.
Saaja nimi EESTI DZOGTŠENI ÜHING THADRALLING
Saaja konto EE452200221056916998 Swedbank AS

Kontakt: Andres Zelmin, andres.zelmin@gmail.com

 

***

Sellel kevadsemestril jätkab orientalistikaseminar läinud sügisel alanud menuka loengusarjaga

IDA MÕTTELOO BAASTEKSTID

Esimeses loengus sel kolmapäeval, 20. veebruaril algusega kell 18:15 Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228
kõneleb TÜ orientalistika dotsent Märt Läänemets budismi pühakirjakogumikust:

Tripiṭaka – budismi algpühakiri?

Loengus tutvustatakse Tripitaka struktuuri ja koostist, selle ajaloolise kujunemise küsimusi ning versioone eri keeltes ja traditsioonides.

Kuulama ja arutlema on oodatud kõik huvilised

Loengusarja "Ida mõtteloo baastekstid II" järgmised loengud kevadsemestril:

6. märts Mahajaana suutrad – budismi uus laine või algsõnum uues kuues? (Märt Läänemets)
20. märts Avesta – Muinas-Pärsia püharaamatu baastekstid (Lidia Leontjeva)
3. aprill Veedad – India iidseimad tarkusetekstid (Teet Toome)
17. aprill Talmud – juudi pühakiri? (Anu Põldsam)
8. mai Gilgameš, Hammurapi ja teised Muistse Mesopotaamia baastekstid (Amar Annus)
22. mai Üliõpilaste ettekanded

Kõik loengud toimuvad samal kellaajal ja samas kohas: kell 18:15-19:45 Tartu Ülikooli peahoone (Ülikooli 18) auditooriumis 228.

 

Orientalistikaseminari õppejõud:

Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee
Teet Toome teettoome@yahoo.com


KÕIK HUVILISED ON TERETULNUD!

Vt ka Orientalistikaseminari koduleht: https://sisu.ut.ee/orientalistika

***

 

Tiibeti jantrajooga kursused algajatele
algavad septembrist Tallinnas Nõmmel ja vanalinnas

Mis on jantrajooga ?

Jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises,harmoonia ja rütm - läbi mille on meil võimalik avarduda oma meeleruumi selgusesse. Tänu jantrajooga harjutustele, mis pärinevad 8 sajandi Tiibetist, on võimalik igal ühel leida üles rahu, harmoonia ja tasakaal iseendas.
Vanades tantrates on öeldud, et elu on hingamine ning kui inimene raiskab oma elu hingates kiirustades ja katkendlikult, siis ka eluiga on lühike. Jantrajooga harjutused õpetavad meid hingama korrapäraselt ja rahulikult, keskendudes teadlikult pausidele hingetõmmete vahel ning seeläbi parandades tervist ning pikendades eluiga.
Tiibeti Jantrajooga on teadaolevalt vanim joogasüsteem, mis on muutumatuna säilinud nii kirjalikult kui ka katkematu elava õpetusena õpetajalt õpilasele. Jantrajooga on terviklik joogaharjutuste süsteem, kus on kokku 108 harjutust, mis hõlmavad nii dünaamilisi liikumisi (jantraid) kui ka erinevaid hingamisharjutusi. Jantrajooga sobib hästi ka noortele - tundi võib tulla alates 14. aastast.

juhendab Maaja Zelmin

Tundide ajad alates septembrist:

Jantrajooga algajatele Nõmmel
Nõmme Kultuurikeskus, teisipäeviti 16.45 - 18.00

Jantrajooga algajatele vanalinnas
Kuninga tn. 6, neljapäeviti k. 19.15 - 20.30

Vajalik eelnev registreerumine! maaja.zelmin@gmail.com

Rohkem infot
www.maajajooga.ee
www.yantrayoga.net

Jantrajoogat tutvustav video: https://youtu.be/3M_VpcSqq70

 

***

Varasemalt toimunud loengusari "Budismi alused"

Kõik loengute videosalvestused on järelvaadatavad UTTV kodulehelt aadressil http://www.uttv.ee/otsing#teema=208

Lisainfo:
Märt Läänemets mart.laanemets@ut.ee, tel 5518847


***


***

jooksvat lisainfot Budismi Instituudiga seotud tegevuse kohta saate BI infolisti e-kirjade vahendusel

http://www.budismiinstituut.ee/list.htm


******

 

Budismi Instituudi vanemate uudiste ja toimunud tegevuse kohta leiate lisainfot BI uudiste arhiivi leheküljelt
http://www.budismiinstituut.ee/uudiste_arhiiv.htm

 

 

 

*****

Linnart Mälli mälestusfond

Budismi Instituudi juures on avatud eriarve raha kogumiseks Linnart Mälli mälestusfondi.
Fondi eesmärgiks on budistliku kultuuri toetamine Eestis ja seda haldab Budismi Instituudi juhatus.

Fond hakkab toetama eelkõige järgmisi valdkondi:

1) budistlike tekstide tõlkimine ja väljaandmine eesti keeles;
2) Linnart Mälli mälestuse jäädvustamine (raamatud, filmid, mälestustahvlid jne);
3) budistlike tekstide keelte (sanskriti, paali, tiibeti, hiina) õppimine edasijõudnute tasemel;
4) Budismi Instituudi tegevuse toetamine (loengud, seminarid, trükised jms).

 

Annetusi saab teha MTÜ BUDISMI INSTITUUT "Linnarti fond" kontole EE802200221050696049

Ülekande selgitusse palume kindlasti märkida eelpool toodud annetuse eesmärk.

*****

 

lisateavet:
info@budismiinstituut.ee
510 1387

 

uudiste arhiiv

Free Panchen Lama

vad?ra avalehele algusesse

registrikood 80157537 (MTÜ Budismi Instituut)
telefon 5101387; arvutikirja aadress info@budismiinstituut.ee
Kentmanni 18-49, Tallinn 10116; pangaarve konto EE982200221018598037 Swedbank

Mis on
B I infolist?