![]() |
||||||||
|
E
rmt: Ida mõtteloo leksikon, 2006
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Š Z T U V W Õ Ä Ü X Y avaleht
Eesti Akadeemiline Orientaalselts (EAO), 1935 Tartu Ülikooli juures asutatud orientalistikahuvilisi teadlasi ja üliõpilasi ühendanud akadeemiline selts. Selle liikmeteks olid mitmed tuntud orientalistid nagu Leo Leesment (1902–1986), Uku Masing (1909–1985), Pent Nurmekund (1906–1996) ja Villem Ernits (1891–1982). Selts sai toona tegutseda ainult viis aastat, kuni see 1940 nõukogude okupatsioonivõimude poolt suleti. EAO taastati 1988. EAO asub Tartu Ülikooli juures, olles samas kogu Eestit hõlmav ühendus, kuhu kuulub teadlasi-orientaliste, keelteõpetajaid, tõlkijaid, heliloojaid jt. Tuntud on EAO iga-aastased orientalistikapävad ja teaduskonverentsid. 1989–1991 andis EAO välja populaarteaduslikku kuulehte «Sõnumitooja»; alates 2006 ilmub «EAO Aastaraamat».
Eisai (1141–1215), ka Myōan Eisai, jaapani budistlik munk, *rinzai zen’i koolkonna rajaja. *Tendai koolkonna mungana rändas ta 1168 Hiinasse, kus tutvus seal tol ajal ülipopulaarse *linji koolkonna *chan’iga, mida hakkas Jaapanis õpetama. 1187 rändas Eisai taas Hiinasse, kuhu jäi neljaks aastaks, mille vältel õppis chan’i *meeleharjutusi ja sai chan’i õpetaja pühenduse. Jaapanis jäi ta küll formaalselt elu lõpuni tendai koolkonna juurde, kuid tema uus suund kogus üha rohkem poolehoidjaid ja sai ka valitsevate ringkondade toetuse. Iseseisvaks koolkonnaks kujunes rinzai Jaapanis tegelikult alles Eisai järeltulijate ajal, kuid teda peetakse kokkuleppeliselt selle rajajaks.
ekayāna (skr ‘üks sõiduk’; tb theg pa gcig; hn yisheng; jp ichijō), *mahajaana õpetus, mille järgi tegelikult on olemas ainult üks sõiduk (skr yāna) e tee, mis viib *buddhasusse. E. õpetuse järgi on kolm erinevat sõidukit, millest *suutrates räägitakse – *šraavakate sõiduk (skr śrāvakayāna), *pratjekabuddhade sõiduk (skr pratyekabuddhayāna) ja *bodhisattvate sõiduk (skr bodhisattvayāna) – tegelikult üks ja seesama. *Šākjamuni on rääkinud kolmest sõidukist vaid selleks, et õpetada neid, kes pole veel valmis astuma ülimasse sõidukisse, milleks on buddha sõiduk (skr buddhayāna). E. on *«Lootossuutra» keskseid õpetusi.
Ingl one vehicle.
elav buddha (hn huofo), tiibeti ja mongoli kõrgete ümbersündinud *laamade e *tülkude poolametlik aunimetus keiserlikus Hiinas alates mongolite rajatud Yuani dünastiast (1271–1368). Esimese e. tiitli sai 13. saj keskel Mönke-khaanilt teine *karmapa, Karma Pakši (1204–1283), millega kaasnesid regaaliad – must peakate ja kuldne pitsat. Järgnevatel sajanditel, mil Tiibet oli periooditi vasallsõltuvuses Hiina keisritest, muutus e. tiitli taotlemine ja andmine üleüldiseks tavaks, mis ühelt poolt tugevdas Tiibeti ja Hiina vahelisi poliitilisi sidemeid, teiselt poolt aga aitas kaasa tülkude järglusliinide põlistamisele. Tänapäeval kasutatakse nimetust e. eelkõige pseudoesoteerilises kirjanduses kohati üsna meelevaldselt erinevate traditsioonide silmapaistvate budistide kohta, keda peetakse mõne *buddha või *bodhisattva ümbersünniks. E. ei kuulu *budismi autentsete mõistete hulka.
Ingl Living Buddha.
Ellora (Elura), 6.–11. saj rajatud koobastemplite kompleks Indias, tänapäeva Maharashtra osariigis. Vanimad on 12 budismi templit ja vihaarat (mõned mitmekorruselised). Tähelepanuväärsed on ka 17 hinduismi ja 5 džainismi templit. E. silmapaistvaim ehitis on *Šivale pühendatud Kailāsanātha tempel, mis on suurim ühest kaljust välja raiutud monoliitehitis maailmas (maksimaalpikkus 90 m ja -laiusega 53 m). E. skulptuurid ja bareljeefid kuuluvad vanaindia raidkunsti silmapaistvaimate mälestiste hulka.
elujanu (skr bhavatr´s´n´ā ‘olemisejanu’; tb srid pa’i sred pa; hn youai; jp u’ai), budismis üks kolmest peamisest janust *lõbujanu ja *surmajanu kõrval, mis hoiavad *olendit *sansaaras ning takistavad *virgumist.
Ingl craving for existence.
eneseohjeldamine (skr, pl sam´vara; tb sdom pa; hn sanbaluo; jp sanbatsura), budismis tõotusega võetud kohustus järgida teatud reegleid või ettekirjutusi, nt *pratimokšat. Sõna esineb ka reeglite kogumi tähenduses. *Džainismis on e. üks seitsmest põhimõistest, mille *teostamine viib *vabanemisele.
Ingl precepts.
erak (skr śraman´a; pl saman´a; tb dge sbyong; hn shamen; jp shamon), Indias u I at keskel e.m.a kujunenud sõltumatute rändõpetlaste seisus, kes vaidlustasid *veedade autoriteeti ja *braahmanite ülimuslikku seisundit ühiskonnas. Järgides *upanišadide traditsiooni, arendasid e-d edasi vaba mõttevahetuse ning filosoofilise arutluse traditsiooni. E-d õpetasid ja väitlesid avalikes kohtades nagu kreeka filosoofidki; neid kutsuti ka valitsejate nõuandjateks. E-te seas kujunesid koolkonnad, millest tuntuimad on *adžiivaka ja *lokaajata. Ka budism ja džainism tekkisid e-te õpetuste baasil. Budismis on e. sageli määratletud üldnimetusena vaimset teed käivate inimeste kohta kui *munga või *vaimuliku sünonüüm. Nt *«Dhammapadas» öeldakse: “Olgu ta isegi üleni ehteis, ent kui ta elab rahulikult, tasakaalukalt, ohjeldatult ja kasinalt ning kui ta ei kasuta olendite vastu vägivalda, siis on ta vaimulik, siis on ta erak, siis on ta munk.”
Märkus: Sanskriti- ja paalikeelsete sõnade ladina transliteratsioonis kasutatavad tähekoodid:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S Š Z T U V W Õ Ä Ü X Y avaleht
registrikood 80157537 (MTÜ Budismi Instituut)
telefon 5101387; arvutikirja aadress info@budismiinstituut.ee
Kentmanni 18-49, Tallinn 10116; pangaarve konto EE982200221018598037 Swedbank